KBB Cerrahisi

Operasyon Süresi: 1 saat

Anestezi Türü: Lokal, Genel

İyileşme Süresi: 1 Hafta

Kepçe kulak, basit olarak anlatmak gerekirse kulağın kafatası ile yaptığı açının normalden fazla olması ve/veya kulak kepçesinde olması gereken kıvrımların yokluğudur.
Kepçe kulak ameliyatı, burun estetiği kadar olmasa da sık yaptığımız estetik operasyonlarındandır.

Beyaz ırkın %5 inde kepçe kulak durumu mevcuttur.

Kepçe kulak deformitesi olan hastaların genellikle yaklaşık %50 sinin ailesinde de vardır.
3 yaşına gelindiğinde kulak kepçesi büyümesinin %85’i ve 5 yaşına gelindiğinde kıkırdak büyümenin büyük kısmı tamamlanmaktadır

Operasyon yaşı:

-Kulak kepçesi büyümesinin neredeyse tamamlandığı 5 yaş ve sonrasından otoplasti ihtiyacı olan hastalar için cerrahi düşünülebilir.

Küçük yaşta otoplastinin avantajları:

-Küçük yaşta yapılan otoplastide kulak kıkırdağı daha elastik ve katlanabilir iken ilerleyen yaşla beraber elastisitesi azalır ve daha kıkırdak müdehalesi gerektiren cerrahiler gerekebilir.
-Çocuklar acımasız olabiliyor.Bu nedenle arkadaş ortamında psikolojik olarak travmaya uğramaması için okul öncesinde önerİyoruz.
*Bunun dışında ileri dönemde her yaşta bu operasyon yapılabilir.

Operasyon tekniği:

-Teknik olarak kulak arkasındaki bir kesi yardımıyla operasyonu gerçekleştiğimiz için ameliyat izi görünür olmuyor.

-Operasyon süresi ortalama 1 saattir.

-Çocuklarda genel anestezi altında hastanede yapıyorken,erişkin yaşta daha çok lokal anestezi ile yapabiliyoruz.

-Aynı gün taburcu olabiliyorsunuz.Oluşan şişlik 2-3 hafta içinde geçiyor.3 ayda ödem belli belirsiz hale geliyor.Operasyon olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz.

İyileşme süreci:

Lokal anestezinin etkisinden dolayı operasyon sonrası yaklaşık 4 saat ağrı olmaz, sonrasında hafif bir ağrı hissedersiniz ve günlük yaşantınızı etkileyecek düzeyde değildir. Buda verdiğimiz ağrı kesiciler ile sizi rahatlatır.
Hastanın kulağına ilk beş gün sargı uygulanır, daha sonra 2 hafta travmalardan korunmak amaçlı bir tenisçi bandı ya da saç bandı ile dolaşması önerilir.5 gün sonra normale yakın bir halde sokağa çıkabilir günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Operasyon sonrası 5. günde ılık kısa süreli duş yapabilirsiniz. Operasyonda eriyen dikiş kullanıldığından alınacak dikişiniz olmayacaktır. Kepçe kulak operasyonu sonrasında kulak hafif şişebilir ve renk değişimi oluşabilir. Bunlar birkaç günde geçecektir. Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyondan iki hafta sonra yapabilirsiniz. 3. haftadan sonra kulağınızın yeni şeklinin farkına daha iyi varır, saçlarınız ile gizleme ihtiyacı hissetmez ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Kepçe kulak estetiği, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten, özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.